אודותינו

בית ספר שקמים – ההתחלה 1982
נטיעת עץ ביום הלימודים הראשון

בימים אלה מלאו 34 שנים ל"שקמים" – חברה לתועלת הציבור -  שנוסדה ב-1982.

העילה להקמתה הייתה הצורך במסגרת חינוכית מיוחדת שתהלום את צורכי אוכלוסיית הילדים באזור ובהם בנם של מייסדיה – משפחת אלמוג אלרגנד.

מטרתה הייתה לתת מענה לימודי, חינוכי וחברתי לילדים בעלי ליקויי למידה חמורים שלא נמצאו עבורם מסגרות מתאימות בסביבת מגוריהם הקרובה.

המיזם הראשון שלה היה הקמתו של בית ספר "שקמים" בשטח ובמבנים שתרמה המשפחה - בית ספר ממלכתי רשמי של החינוך המיוחד. בית הספר הוקם בתוך שטח חקלאי של פרדסים ומטע פקאנים, והציע לתלמידים התמודדות שונה עם הקושי האקדמי: פעילויות חוץ־לימודיות שונות כמו טיפול בבעלי חיים, טיפוח גינת ירק, רכיבה, שחייה וטיולים בחיק הטבע. עם השנים הפך בית הספר למודל מתקדם במסגרת החינוך המיוחד של משרד החינוך.

 

שנים אחדות לאחר הקמת בית הספר, הוקמה במקום סדנת תעסוקה לילדי בית הספר ולבוגרים. מטרתה הייתה לסייע לחניכיה לפתח כישורי עבודה ומיומנויות חברתיות. הסדנה הציעה עבודה בחממה של צמחי נוי ובמשק חי.

 

בשנת 1993, עם התבגרותם של חברי הקבוצה והתפתחות צורכיהם, יזמה משפחת אלמוג אלרגנד פרויקט משולב של מגורים משותפים בקהילה, לצד הרחבת המסגרת התעסוקתית הקיימת של הסדנה. בנס ציונה נמצא בית שהתאים לקליטת הקבוצה הראשונה, והחברה שכרה אותו כדי לאפשר לחניכים התנסות של מגורים בצוותא. הניסיון עלה יפה. קהילת העיר האירה פנים וגילתה יחס אוהד לדיירי "שקמים". יתרונות רבים נתגלו למגורים בעיר.

גם הגופים המקצועיים במשרד הרווחה, הרואים בשילוב בקהילה עקרון מנחה, ניווטו לפתרון קבע עירוני. הסכם השכירות הנוכחי מכתיב ארעיות, וכהורים ההולכים ומתבגרים, אנו מבקשים להחליף מצב זה בפתרון קבע של הקמת בית לחיים. איתרנו מגרש מתאים במרכז נס ציונה, ההולם את התפיסה הגורסת מגורים בקהילה. מיקומו נבדק והומלץ על ידי מערך הפיקוח של משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי. המגרש נמצא סמוך למרכז התרבות ולמרכזי קניות המהווים יעדים אטרקטיביים עבור דיירי הבית. הקִרבה והנגישות לאתרים אלה יאפשרו את הגעת הדיירים באופן עצמאי.  לצורך קבלת הלוואה בנקאית לרכישת המגרש, מִשכנה משפחת אלמוג אלרגנד את ביתה במושב בית עובד, ובעזרת קבוצת הורים שהתגייסה למשימה ותרמה מכספה, הושלמה הרכישה על שם "שקמים" – חברה לתועלת הציבור.

עלות רכישת המגרש ובניית הבית מוערכת בסכום של 9 מיליון שקלים בקירוב. לצורך מימון הפרוייקט לקחנו הלוואה בנקאית של כ 2 מיליון שקלים .מיליון ₪ נתרמו ע"י קבוצת הורים ,2 מיליון נלקחו כהלוואות נוספות. המוסד לביטוח לאומי וקרן "שלם" של מרכז השלטון המקומי תקצבו כ 4 מיליון ש"ח עבור הבנייה.

במהלך הבנייה ערכנו 3 ערבי התרמה וכמו כן זכינו לשתי תרומות נדיבות : תרומה של קרן משפחת פיסטול ותרומה של משפחת צרפתי שמעון. 

 

ב- 13.2.2014 חגגנו את הנחת אבן הפינה ל"בית שקמים".וב- 28.9.2014 החל תהליך הבניה, שהסתיים בסוף מאי 2016 ,וב7.6.1016 חגגו דיירי שקמים את הכניסה לביתם החדש .

 

עקב החזרי ההלוואות כל תרומה תתקבל בברכה.

כל התרומות מוכרות לצורכי מס.

"שקמים" – מוסד חינוכי חקלאי* הוא "מוסד ציבורי" ללא כוונת רווח.

(אישור לצורכי מס הכנסה) מס' 4509319

בתודה ובברכה

דניאל אלמוג- יו"ר עמותת "שקמים"

דב שפילמן- מנהל בית "שקמים