"בית שקמים"

בשנת 1993, לאחר סיום לימודיה של הקבוצה הראשונה בביה"ס שקמים, עלה הצורך הטבעי בהקמת מסגרת המשך לקבוצה.

הגופים המקצועיים במשרד הרווחה ראו לנגד עיניהם את טובת החניכים וניווטו אותנו לפתרון שיספק דיור קבע בקהילה.

על פי המודל של משרד הרווחה יש למקם את שירותי הדיור החוץ ביתיים - הניתנים לאנשים עם מוגבלות - דווקא בתוך אזורי מגורים. זאת מאחר שרק כך יתאפשר להם למצות את יכולותיהם להשתלב בחיים רגילים ולמנוע את בידודם מהחברה.

בשלב הראשון שכרנו בנס ציונה בית שהתאים לקליטת הקבוצה. ביקשנו לאפשר לחניכים התנסות של מגורים בצוותא בקהילה ובה בעת רצינו לבחון התנסות זו.

הניסיון הוכתר בהצלחה גדולה מבחינת חניכי הקבוצה. גם קהילת העיר האירה פנים וגילתה יחס אוהד לדיירי "שקמים" .

שגרת יומם של חניכי הקבוצה מתחילה בהשכמה וביציאה לעבודה בסדנת שקמים ובמקומות עבודה נוספים המיועדים לחניכים העצמאיים יותר. שתי חניכות משולבות  בצה"ל. בתום יום העבודה שבים הדיירים ל"בית שקמים" שם מחכה להם ארוחה חמה. שעות אחר הצהריים מוקדשות לפעילויות פנאי מגוונות בבית ובקהילה כגון חוגי ספורט ויצירה, מחשבים וערבי קריוקי. אחת לשבוע מתקיימת ישיבת דיירים ובמהלכה דנים בבעיות חברתיות המעסיקות את הקבוצה. פעמיים בחודש יוצאים הדיירים למופע בידור על פי בחירתם, ואחת לשנה יוצאים כולם לשבוע נופש באילת עם צוות המדריכים..

חניכי תנועת "הצופים" מתנדבים בהתמדה כבר כמה שנים ובאים להפעיל את הקבוצה במשחקי חברה.

 

כהורים שהולכים ומתבגרים, אנו מודאגים מן הארעיות שמכתיב מצב השכירות ומבקשים להקים מגורים של קבע. רכשנו בכוחות עצמנו מגרש ראוי לבניית בית לחיים - צורת מגורים ההולמת את התפיסה הגורסת מגורים בקהילה. המגרש נמצא במרכז נס ציונה, סמוך למרכז התרבות, למרכז הקניות ולבתי קפה – יעדים אטרקטיביים עבור דיירי הבית. הקרבה והנגישות לאתרים אלה יאפשרו את הגעת הדיירים באופן עצמאי.

 לצורך קבלת הלוואה בנקאית לרכישת המגרש, מִשכנה משפחת אלמוג אלרגנד את ביתה במושב בית עובד, ורכישת המגרש הושלמה בעזרת קבוצת הורים שהתגייסה למשימה ותרמה מכספה. כיום המגרש הוא רכוש "שקמים".

 

ב"בית שקמים" שתי קומות מגורים וקומת מרתף מוגבהת, בשטח בנייה כולל של כ-800 מ"ר. את התכניות הכינו אדריכלים המתמחים בבניית בתים בקהילה - על פי הנחיות תכנוניות של משרד הרווחה, המוסד לביטוח לאומי ו"קרן שלם" של מרכז השלטון המקומי.

 

"בית שקמים" הוא בית פתוח לכל דבר .

אנחנו מודים לכם על תרומתכם

בנק מזרחי טפחות

סניף נס ציונה 511 

מס חשבון 218969

ע"ש שקמים

 

כל סכום יתקבל בברכה.